Bale Akademi MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Duruş Bozukluğu Tedavisinde Balenin Önemi

Duruş Bozukluğu İçin Hangi Spor Yapılmalı?

Her 10 çocuktan 4’ünün duruş bozukluğu yaşadığını biliyor musunuz? Çocuklarda duruş bozukluğu oldukça yaygın görülen bir problem. Saatlerce telefon, tablet ve bilgisayar başında vakit geçiren çocuklarda, hareketsiz bir yaşam tarzı olan gençlerde ve yetişkinliklerde duruş bozukluğu sıklıkla görülüyor. Zamanında önlem alınmayan duruş bozukluğu ise ilerleyen dönemde ciddi rahatsızlıklara yol açabiliyor.

Yetişkinlik döneminde görülen kamburluk, skolyoz, kifoz ve boyun fıtığı gibi pek çok problemin de çocukluk döneminde başlayan duruş bozukluğu sorunundan kaynaklandığı biliniyor. Çoğu zaman karşılaşılan eklem ağrısı, boyun ağrısı, sırt ağrısı ve bel ağrısı gibi rahatsızlıklarda postural kusurlardan kaynaklanıyor. Peki, duruş bozukluğu tedavisi mümkün mü? Nasıl bir tedavi izlenmeli? İşte, cevaplar!

Duruş Bozukluğu Tedavisi Mutlaka Sonuç Veriyor!

İlerleyen dönemlerde ciddi bir risk faktörü oluşturan çocuklarda duruş bozukluğunun erken dönemde fark edilmesi ve duruş bozukluğu tedavisinin başlatılması gerekmektedir. Doğru duruş, kişinin vücudunu ve başını dik tuttuğu, karnın gergin olduğu ve omuzların hafifçe alçak ve arkada olduğu pozisyondur. Çocuklarda duruş bozukluğu fark edildikten sonra en kısa zaman içinde bir uzmana danışmak ve duruş bozukluğu tedavisine başlamak gerekmektedir. Erken evrelerde teşhis edilen hafif duruş bozuklukları kolaylıkla tedavi edilebilmektedir. 

Duruş Bozukluğu Nasıl Düzeltilir?

Çocuklarda duruş bozukluğu teşhis edildikten sonra endişelenen anne babalar, duruş bozukluğu nasıl düzeltilir sorusunun cevabını merak eder. Uzmanlar, yatak seçimi, bilgisayarın göz hizasına getirilmesi ve dik oturulması gibi evde yapılabilecek küçük düzenlemelere ek olarak haftanın en az 3 günü de egzersiz önermektedir. Eğitmen kontrolü olmadan bilinçsizce yapılan egzersizler, duruş bozukluğu tedavisini olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Bu yüzden yapılacak egzersiz iyi seçilmeli, mümkünse ağır tempolu bir spor türü olmamalıdır. 

Duruş Bozukluğu İçin Hangi Spor Yapılmalı?

Spor salonları, çocuklar için oldukça sıkıcı olabilir. Bu da onların duruş bozukluğu için egzersizler yapma rutinlerini bozabilir. Dolayısıyla çocuklarda duruş bozukluğu tedavisini destekleyecek daha eğlenceli ve çocuklara uygun bir aktivite bulmak gerekir. Bu konuda hem uzmanlar tarafından hem de eğitmenler tarafından önerilen bale kursları, oldukça iyi bir seçenektir.

Bale kurslarında ders alan çocuklar, doğru duruş ve postür çalışmaları yapmakta ve eklemlerini kuvvetlendirmektir. Bale kursu alan çocuklarda duruş bozuklukları düzeltilmekte, çeşitli esneme hareketleri ile vücut rahatlatılmaktadır. Ayrıca bale kurslarında bar üzerinde yapılan hareketler de bedenin doğru ve etkili bir şekilde yönetilmesini desteklemektedir.

Bale Akademi ile Çocuklar Çok Daha Sağlıklı!

Bale Akademi’nin bale kurslarına katılan çocuklar fiziksel, mental ve sosyal açıdan gelişim göstermekte, geleceğin en başarılı balerin ve baletlerinden biri olmaktadır. Erken dönemde baleyle tanışarak daha sağlıklı bir yaşam tarzını benimsemektedir. Buna ek olarak boş vakitlerini telefon ve tablet başında geçiren çocuklar, bale kursu ile alışkanlıklarını değiştirmektedir.

Siz de çocuğunuzda duruş bozukluğu olduğundan şüpheleniyorsanız, ileride kamburluk, skolyoz ve kemik eğriliği gibi önemli problemlerle karşılaşmak istemiyorsanız eğlenceli bale kurslarımız ile çocuğunuzun daha sağlıklı bir yaşam tarzını benimsemesini sağlayabilirsiniz. Hemen Bale Akademi’ye gelin, alanında uzman eğitmenlerimizle tanışın!

[widget-171]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 80