Bale Akademi MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Çocuğum Neden Arkadaşlık Kuramıyor?

Çocuğum Arkadaşlarıyla Oynamıyor Sosyalleşmesi İçin Neler Yapabilirim?

Çocuğunuzun okuldan eve mutsuz geldiğini mi fark ediyorsunuz? Sorguladığınızda ise çocuğunuzdan “Sınıf arkadaşlarım benimle oynamak istemiyor.” dönüşünü mü alıyorsunuz? Arkadaşlık kuramayan çocuklarda asosyallik belirtileri görülebilir. Genellikle bu tarz çocuklarda, kalabalığa girmek istememe, başkalarıyla oynamama, odaya kapanma ve kayıtsız kalma gibi davranışlar olur ve genel bir mutsuzluk hali söz konusudur. 

Siz de çocuğum arkadaşlarıyla iletişim kuramıyor, ne yapmalıyım diyorsanız arkadaşlık kurmakta zorluk çeken çocuklar için önerilerimize kulak verebilirsiniz. Elbette ilk olarak bir psikoloğa danışıp çocuğum arkadaşlarıyla anlaşamıyor diye öneriler almanız çok daha doğru bir davranış olur. Tıbbi açıdan destek aldıktan sonra çocuğunuzun sosyal gelişimi için önerilerimizden faydalanabilirsiniz. Bir anne babayı, çocuğunu mutsuz olarak görmekten çok daha fazla üzecek bir şey olmadığını biliyoruz, bu yüzden sosyal ilişkilerin dengesinin, henüz çocukluk dönemindeyken atılmasının gerekli olduğunu yineliyoruz. Çocuklarda asosyallik, göz ardı edilemeyecek ya da “Çocuktur, geçer.” diye küçümsenemeyecek kadar önemli bir konu!

Çocuğum Arkadaşlarıyla İletişim Kuramıyor Diyen Anne Babalar Okumadan Geçmeyin!

Arkadaşlık kuramayan çocuklara, doğrudan müdahale etmek iyi bir yöntem değildir. Çünkü bazı çocuklar doğası gereği utangaç ve endişeli olabilir. Dolayısıyla onlara müdahaleci bir tavırla yaklaşmak, onları sosyallikten daha da uzaklaştırabilir. Bunun yerine arkadaşlık kurmakta zorluk çeken çocukları sosyalleşmeye teşvik etmek, daha başarılı sonuçlar verecektir. 

Yani çocuğum arkadaşlarıyla anlaşamıyor diyorsanız ona, yaşıtları ile etkileşim kurabilmesi için daha fazla fırsat sunmanız gerekmektedir. Peki, çocuklarda asosyallik nasıl çözüme kavuşturulabilir? Akranlarıyla bir arada bulunabileceği faydalı etkinlikler nelerdir? Hangi sosyal ortamlar, çocuğunuzun girişken olmasını sağlar? 

Çocuk Kursları İlk Adresiniz Olsun!

Çocuğum arkadaşlarıyla iletişim kuramıyor ya da çocuğum arkadaşlarıyla anlaşamıyor diyorsanız ilk olarak bir çocuk gelişim uzmanına ya da psikoloğa gitmeniz gerektiğini yinelemek isteriz. Ardından çocuğunuz için akran iletişimi geliştirebileceği sosyal bir ortam yaratmalısınız. Çocuk bale kursu, çocuk müzik kursu, çocuk dans kursu ve çocuk fotoğrafçılık kursu gibi aktiviteler, arkadaşlık kurmakta zorluk çeken çocuklar için oldukça faydalı yöntemlerdir.

Bale kursuna yazdırdığınız çocuğunuz, özgüvensiz olduğu için arkadaşlık kurmaktan çekiniyorsa bu kursta edindiği becerilerle özgüvenini tazeleyecek ve görünür olmaktan korkmamaya başlayacak. Ayrıca bale kurslarında kendisi gibi hata yapan ve yanlışları olan akranları ile tanışacak ve kendisini suçlamaktan vazgeçecek. Çocuk kurslarında, yepyeni bir sosyal çevreye giren çocuğunuz, sanat çerçevesinde arkadaşlık ilişkileri kurmaya başlayacak.

Arkadaşlık Kuramayan Çocuklar Sosyalleşiyor!

Parkta ya da okulda tek başına oynayan, gruplardan ayrı kalan çocuklar için çocuk kurslarından daha eğlenceli ve sosyal bir ortam yok! Çocuk bale kursu, çocuk müzik kursu ve çocuk tiyatro kursu gibi eğitimlerle hem çocuğunuzun ilgisini sanatsal alanlara çekecek hem de yepyeni bir ortama girmelerini sağlayacaksınız.

Bale kurslarında çocuğunuzu cesaretlendirecek, yeni arkadaş gruplarının dahil olmalarını sağlayacak ve özgüvenlerini artıracaksınız. Kendi çözümlerini yaratmaları, empati yapmayı öğrenmeleri ve mutlu bir çocukluk dönemi geçirmeleri için elverişli bir ortam yaratacaksınız. Sosyal çatışmaları önleyecek, çocuğunuzun hem okuldaki başarısını artıracak hem de kendini daha iyi hissetmesini sağlayacaksınız.

[widget-171]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 80