Bale Akademi MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Çocuğum Fazla Kilolu Ne Yapmalıyım?

Çocuklarda Kilo Problemi İhmale Gelmez!

Çocuktur, zayıflar ya da çocuktur, yer gibi yanlış bakış açılarıyla kilo problemi olan çocuklar daha çok yemeye teşvik edilir ya da kilo problemi göz ardı edilirse çocukluktan yetişkinliğe kadar pek çok sağlık problemi ile karşılaşılabilir. Hareketlerde kısıtlanma, ayak, bel ve sırt ağrıları, çocuğum fazla kilolu diyen anne babaların, en sık rastladığı şikayetlerdendir.

Çocuklarda kilo problemi, doğru zamanda müdahale edilmezse gelecekte de kilolu hatta obezite bir birey olabilirler. Araştırmalar, yaşına uygun kiloda olan çocukların çok daha özgüvenli, zeki ve asğlıklı olduğunu ortaya koyuyor. Bu yüzden çocuklarda kilo problemi, yalnızca fiziksel sağlıklarını değil; psikolojilerini, okul başarılarını ve sosyal yaşamdaki rollerini de etkiliyor.

Çocuğum Fazla Kilolu Diyen Anne Babalar Bu Yazı Sizin İçin…

Çocuklarda obezite, dünya genelinde çok sık karşılaşılan bir durum. Özellikle bilgisayar ve tablet gibi teknolojik aletlerin yaygınlığının çocukları daha da hareketsiz bir yaşama sürüklemesi, çocuklarda kilo probleminin ortaya çıkmasındaki en etkili nedenlerden. Çocuğum fazla kilolu diyorsanız şöyle bir düşünün, çocuğunuz okuldan geldikten ya da uyandıktan sonra neler yapıyor? Ya odasında bilgisayar veya tabletle oynuyor ya da cep telefonundan başını kaldırmıyor. Dolayısıyla çocuklarda obezitenin tek sorumlusu, fazla yemek ya da sağlıksız beslenmek değil, aynı zamanda da hareketsizlik.

Deyim yerindeyse yeni nesil çocuklar koşmaktan, zıplamaktan, oynamaktan ve enerji sarf etmekten bir haber! Çoğunluğu için oyun, bilgisayarda ve konsolda oynadıklarından ibaret. İşte aslında çocuklarda kilo probleminin önlenmesinde ilk müdahale edilmesi gerekenlerden biri de bu. 

Çocuklarda Kilo Kontrolü Nasıl Sağlanır?

Kilo problemi olan çocuklara yeme yasakları koymak ya da kısıtlayıcı davranmak yanlış bir yöntemdir. Bu konuda mutlaka bir beslenme uzmanından destek almak gerekir. Yasağın ne kadar cezbedici olduğunu unutmayın. Siz çocuğunuza bir daha asla çikolata, şeker, cips ve hamburger gibi yiyecekler yemeyeceğini söylerseniz bu durum ters tepebilir. Bu yüzden çocuklarda kilo kontrolünü ölçülü ve dikkatli bir şekilde yapmak gerekir. Beslenme işini hallettikten sonra çocuğum fazla kilolu diyen anne babalar için bir egzersiz rutini oluşturmaya geliyor sıra. 

Spor salonu, çocuklar için pek de eğlenceli bir ortam değil. Dolayısıyla çocuklara, doğrudan bir egzersiz yaptırmak zor. Yürüyüş ya da koşu da istikrar sağlayabilecekleri ve rutin oluşturabilecekleri bir alan olmayabilir. Bu yüzden çocuklarda kilo problemini çözebilecek kadar hareketli ve keyifli bir aktivite bulmak gerekir. 

Kilo Problemi Olan Çocuklar İçin Hem Eğlence Hem de Spor: Bale Kursları

Çocuklarda obezite riski ile karşılaşır karşılaşmaz, dengeli bir beslenme rutini ile önlem aldınız diyelim. Aslında en az yemek kadar ne kadar hareketli oldukları da önemli. Çocuğunuz için sıkıcı olmayacak, yaşına uygun ve keyifli bir aktivite arıyorsanız sizlere bale kurslarını önerebiliriz.

Uzmanların da kilo problemi olan çocuklar için tavsiye ettiği bale kursu, çocuklar için hem mükemmel bir egzersiz hem de onları sanatla buluşturacak harika bir hobi. Bale kursları ile çocuğunuzu, tüm gün başında oturduğu bilgisayar ve tabletten uzaklaştırıp keyifli bir hobi edinmesini sağlayabilirsiniz. Buna ek olarak da esneme, germe, zıplama ve dönme gibi aktif olacağı hareketlerle kilo kontrolünü yapmasını sağlayabilirsiniz. Gözlerinizin önüne balerin ve baletleri getirin, ne kadar da fit ve sağlıklı görünüyorlar, öyle değil mi?

[widget-171]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 80