Bale Akademi MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Yetişkin Bale Kursu İçin Uygun Kıyafet Seçimi Nasıl Olmalı?

Kendinizi En Uygun Bale Kıyafetleri İle Motive Edin!

Bir yetişkin olarak bale serüvenine başlamaya karar vermiş ve bale kursu ile hayatını renklendirmeye, tutkularına cevap vermeye çalışan yetişkinlerin aklına ilk gelen sorulardan bir tanesi bale kıyafet seçimi nasıl olmalı sorusudur. Yetişkinler için bale kıyafeti seçimi de tıpkı çocuk bale kıyafetleri gibi çok çeşitlidir.

Balede hangi kıyafet giyilir, bale için nasıl kıyafet seçilir merak eden yetişkinlere rehber niteliğinde bir yazı hazırladık! Eğer siz de bale eğitimleri sırasında bale için gerekli malzemeler ve kıyafetleri bilmek istiyorsanız yazımızı okumaya devam edin!

Hazırlanırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Yetişkinler için bale kursları sırasında hazırlığınızı yaparken amacınızın ne olduğunu göz önünde bulundurarak kendinizi baleye hazırlamalı ve en uygun kıyafeti seçmelisiniz. Eğer profesyonel bir amaç için bale kursu alıyorsanız -bu bale kursları arasında eğitmenlik sertifika programları ve konservatuvara hazırlık bale kursu bulunmaktadır- kıyafet disiplinine uymalısınız. Bale mayosu, bale çorabı ya da bale taytı, bale ayakkabısı sizlerin aşinalık kazanacağı şekilde balenin disiplinine uygun biçimde giyilmelidir.

Bale kıyafetleri nelerdir merak edenler için söylemeliyiz ki hem sade hem de bir o kadar çeşitli bir alandır bale kıyafetleri. Dolayısıyla bale mayosu, bale çorabı, bale eteği, tütü, point, bale patiği gibi materyallerden bahsedilebilir. Bale kıyafet seçimi yaparken kendinizi ısınma sırasında ve ısınma sonrasında ne giyeceğinize göre hazırlamalısınız.

Yetişkin bale için nasıl kıyafet seçilir bunu da cevaplandıralım; sizi bunaltmayacak ancak bedeninizi saran, terletmeyecek kumaşlardan yapılan özel kıyafetler olan bale mayolarını tercih edebilirsiniz. Ancak yetişkin bale kursu kıyafet kuralları çok katı değildir, bu nedenle tayt üzerine uygun kıyafetleri de tercih edebilirsiniz. Ancak önerilen uygun bale kıyafet seçimi, eğitmeninizin postürünü görebileceği ve ayak bileklerinizi açıkta bırakacak şekilde olmalı; eğtimenleriniz duruş bozukluklarınızı ve yanlış hareketlerinizi tespit edebilmelidir.

Isınma Sırasında Dikkat Edin!

Isınma sırasında fazla kalın giyinmiş olmak sizleri daha sonra terletip soğutacaktır. Bu nedenle balede hangi kıyafetler giyilir sorusunun cevabı ısınma sırası ve sonrasına göre değişkenlik göstermektedir. Isınma sırasında ayak bileklerinize pofuduk çoraplar ya da tozluklardan giyerek henüz soğuk olan kaslarınızın sakatlanmasını önleyebilirsiniz; üzerinize geçireceğiniz triko bir hıra ise ilk anda üşümenizi önleyecektir. Ancak, ısınma süreci ardından her iki materyal de çıkartılmalıdır.

1. Bale Mayosu

Bale mayosu, tercihe göre giyilebilecek ancak profesyonel bale yapmak isteyenlerin giymesi gereken bale kıyafetleri arasındadır.

2. Bale Taytı

Bale için nasıl kıyafet seçilir bilmek isteyenler için söyleyebiliriz ki bale taytı sizler için kurtarıcı seçeneklerden bir tanesidir. Rahat hareket imkanı veren taytları siz de bale eğitimleriniz sırasında kullanabilirsiniz.

3. Bale Çorabı

Bale çorabı, bale mayosu altına giyilen ve genellikle çocuklar için açık pembe, yetişkinler için siyah renkte tercih edilen bale kıyafetidir.

4. Bale Patiği

Bale patiği özellikle baleye yeni başlayanlar için en uygun bale kıyafet seçimi arasındadır. Yetişkin bale için kullanılan bale patiği, bale çorabından daha sert ve bale ayakkabısından daha yumuşaktır.

5. Bale Eteği

Bale eteği hakkında özellikle yetişkin bale kurslarına giden kadınlar tarafından oldukça tercih edilen bir bale kıyafeti olduğu söylenebilir. Bale eteği, pileli ya da tül etek modelinde, bale mayosu üzerine geçirilerek kullanılan ince yapılı etektir.

6. Tütü

Bale kıyafet seçimi sırasında genellikle yetişkinler tarafından tercih edilmeyen ancak büyük gösteriler ve sahne şovları sırasında görselliği arttırmak için kullanılan bale kıyafeti tütüdür.

7. Point

İleri seviye ve profesyonel bale öğrencilerinin kullandığı bale ayakkabılarıdır. Point kullanmak için kas ve iskelet yapınızın baleye göre gelişmiş olması gerekmektedir.

Saçlarınız Nasıl Olmalı?

Saçlarınızın duruşu, bale deneyiminizi olumsuz yönde etkilememelidir. Profesyonel bale öğrencilerinin saçlarını diğerlerine göre çok daha nizami yapması gerekirken baleyi hobi olarak icra eden öğrenciler kendilerine uygun bir modelle rahat ettikleri biçimde toplayabilir. Bale kursu sırasında en çok tercih edilen saç modelleri profesyoneller için bale topuzu iken hobi için bale kursları programlarına katılan öğrenciler için at kuyruğudur.

[widget-173]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 80