Bale Akademi MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Başarısız Bir Öğrenci Nasıl Başarılı Olur?

Okul Başarısızlığı Olan Öğrenciler Ne Yapmalı?

Okul başarısızlığı ortaokul ve lise çağındaki çocuklarda sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Ailevi olarak boşanma, ölüm, baskı ya da sosyo-kültürel açıdan yetersiz seviyede olunması gibi faktörler dışında çocuklarda okul başarısızlığı nedenleri olarak sayılabilecek sosyal ve psikolojik etmenler de bulunur. Çocuklar özgüven problemi yaşadıkları, kendilerini yeterli hissetmedikleri veya asosyal oldukları için de okul başarısızlığı yaşayabilir.

Ya da dikkat dağınıklığı, motive olamama ve ilginin çabuk dağılması gibi faktörler de okul başarısızlığı olan öğrencilerin mevcut durumlarıdır. Peki, okul başarısızlığı nedenleri nasıl fark edilir, okul başarısızlığı sorunu çözülebilir mi?

Okul Başarısızlığı Olan Öğrenciler İçin Mutlaka Destek Alın!

Okul başarısızlığı, anne babalar kadar çocukları da üzen bir durumdur. Bu yüzden çocuğa baskı yapmak, başarması gerektiğini söylemek ve arkadaşlarıyla kıyaslamak, yanlış bir yöntemdir. Okul başarısızlığı nedenlerinden bir diğeri de çocuktaki mevcut değişimlerin zamanında fark edilmemesi, önemsenmemesi ya da çocuktur, geçer gözüyle bakılmasıdır. Okul başarısızlığı belli bir zaman içerisinde oluşur, dolayısıyla bu dönemde çocuklar karne saklama, notları ile ilgili yalan söyleme, aldığı düşük puanlara bahaneler uydurma gibi davranışlar gösterir. Yani okul başarısızlığı olan öğrencilerin iyice gözlemlenmesi ve tüm belirtilerin uzman bir psikolog veya psikiyatriste aktarılması gerekir. 

Ergenlerde okul başarısızlığı, içlerinde bulundukları fırtınalı dönemden kaynaklanıyor olabilir. Ancak elbette bu akışına bırakılması gerekir anlamına gelmez. Hem daha küçük çocuklar hem de ergenlerde okul başarısızlığı için vakit kaybetmeden bir uzmanla görüşmek gerekir. Elbette yapılacaklar psikolojik destekle sınırlı değil. Çocuğunuzun motivasyonunu ve çalışma disiplinini artıracak aktivitelere de yaşamınızda yer verebilirsiniz. Nasıl mı? 

Okul Başarısızlığını Gidermek İçin Sosyal Bir Ortam Yaratın!

Okul başarısızlığı nedenlerinden bir diğeri de çocuğun ev ve okuldan başka hiçbir dünyasının olmamasıdır. En aktif ve dışa dönük olmaları gereken dönemde monoton bir düzen içinde olmaları, çocuklarda okul başarısızlığını getirebilir. Bu yüzden hem faydalı hem de keyifli aktiviteler bulmak, onların mutluluğu ve başarısı açısından önemlidir. Okul başarısızlığı için neler yapabileceğinize gelin birlikte bakalım…

Bale Kursu: Doğasında disiplin kavramı olan baleyle çocuklarınıza kusursuz bir çalışma rutini kazandırabilirsiniz. Ayrıca ona okul kavramının hiç de sıkıcı bir ortam olmadığını hissettirebilir, bale kursu aracılığıyla okulu daha çok sevmesini sağlayabilirsiniz. Bale kurslarında edindiği yeni çevre ile kendisini çok daha sosyal hissetmesini ve arkadaşlarının başarılarını örnek almasını destekleyebilirsiniz. Bale derslerindeki görevlerini titizlikle yerine getireceğinden aynı sorumluluk duygusunu okul derslerine de yansıtmasını sağlayabilirsiniz.

Müzik Kursu: Çocuğunuz için hem eğlenceli hem de eğitici bir aktivite arıyorsanız bale kurslarından sonra bir diğer önerimiz de müzik kursu. Bu, çocuğunuzun ilgisini çeken, merak ettiği ya da çalmak istediği herhangi bir enstrüman olabilir. Gitar kursu, keman kursu, piyano kursu ve bateri kursu gibi seçeneklerden hangisine gideceğine, çocuğunuz karar verebilir. 

Resim Kursu: Okul başarısızlığı için faydalanabileceğiniz bir diğer aktivite ise resim kursu. Bale kursu ya da müzik kursundan sonra çocuklara hem mental hem psikolojik hem de sosyal olarak iyi gelen ve gelişimlerini destekleyen resim kursları, boş vakitlerini değerlendirebilmeleri ve kazandıkları yeni yeteneklerle özgüvenlerini geliştirebilmeleri açısından çok faydalıdır.

Okul Başarısızlığı Olan Öğrencileri Sosyal Alanlara Yönlendirin!

Okul başarısızlığı yaşayan çocukları ders çalışmaya zorlamak yerine onlara okul ve ders kavramını sevdirecek eğlenceli kurslar bulmak, daha etkili bir yöntem. Bale kursları, müzik kursları ve resim kursları, bu noktada faydalanabileceğiniz en güzel eğitimlerden. 

Küçük çocuklar ve ergenlerde okul başarısızlığını çözüme kavuşturmak için aldığınız profesyonel desteği, çocuk kursları ile tamamlarsanız çok kısa süre içerisinde olumlu sonuçlar almaya başlayabilirsiniz. 

[widget-171]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 80