Bale Akademi MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

3 Yaş Çocuğu Hangi Kurslara Gidebilir? - 3 Yaş Çocuk Kursları

Çocuğunuzun Sağlıklı Gelişimi İçin En Doğru Kursu Seçin!

Anne babaların son yıllarda çocuk kursu programlarını kreşlere kıyasla daha çok tercih ettiğini söyleyebiliriz. Nitekim çocuğun gelişimsel ihtiyaçlarını karşılaması açısından bakarsak çocuk kursları kreşlere kıyasla çocuklar için çok daha faydalı olabiliyor. Peki çocukların gelişimsel ihtiyaçlarına en uygun 3 yaş kursları neler? 3 yaş çocuk kursları çocukların gelişimine nasıl katkı sağlıyor?

3 yaş çocuklar için henüz oyun yaşı olsa da bu dönemde kendi yaşıtlarıyla oyun oynamaya başlayan çocuklar için kendi akranlarıyla sosyalleşmeye başlamak son derece önemli! Oyun, sosyalleşme ve eğitimi bir araya getiren 3 yaş kurs önerileri için aşağıda size bilgi vermeye çalıştık. Gelin 3 yaş kursları arasında seçim yaparken nelere dikkat etmeniz gerektiğine birlikte bakalım…

Denge Gelişimi Önemli! – 3 Yaş Çocuğu Hangi Kurslara Gidebilir?

3 yaş çocuğun gidebileceği kurslar söz konusu olduğunda bu dönemin önemli gelişimsel unsurlarına bakmak gerekiyor. 3 yaşın çocuklar için bilhassa denge ve hareket kontrolünün arttığı bir dönem olduğunu söyleyebiliriz. Bu dönemlerde merdivenlerden tutunmaya ihtiyaç duymayacak kadar rahat inebilen, zıplayabilen çocukların gelişimini desteklemek için dans ve çocuk bale kursu gibi alternatifler oldukça iyi bir alternatif olabilir.

Mini bale kursu programlarının bedene esneklik kazandıran, kas gelişiminde karşılaşılabilecek olası problemlerin önüne geçen aktiviteleri 3 yaş kursları için son derece uygundur. 3 yaş çocuk kursları arasında bale ve dans kurslarını seçerek çocuğunuzun bedensel farkındalığını artırmasına yardımcı olabilir, gündelik hayatta daha rahat hareket etmesini sağlayabilirsiniz. Genel olarak çocuklarınızın gelişimine sağlayacak 3 yaş kursları için şu önerileri verebiliriz:

 • Mini bale kursu,
 • Dans kursu,
 • Müzik kursu,
 • Yaratıcı drama kursu,
 • Ritim perküsyon kursu,
 • Zarafet kursu,
 • Müzik Orff kursu

Bırakın Yaşıtlarıyla Sosyalleşsinler! – 3 Yaş Çocuğu Hangi Kurslara Gidebilir?

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi 3 yaş çocuğun gidebileceği kurslar hakkında konuşurken dikkat edilmesi gereken noktalardan biri de sosyalleşmedir. 3 yaş dönemi çocukların arkadaş edindiği, arkadaşlarını ismiyle çağırdığı ve üzülen bir arkadaşını gördüğünde endişelendiği bir dönemdir. Dolayısıyla bu dönemde sosyal ilişkilerin temellerini anlamaya başlayan çocuk için 3 yaş çocuk kursları da buna uygun bir şekilde seçilmelidir!

Dans ve çocuk bale kursu gibi toplu oyunların oynandığı ve aktivitelerin yapıldığı 3 yaş kursları, çocuğunuz için en doğru seçimlerden biridir. Eğer 3 yaş çocuk için kurslar hakkında araştırma yapıyor ve karar veremiyorsanız bale öğrenmeye başlamak için en iyi yaşın bu dönemler olduğunu hatırlatalım. Nitekim 3 yaşında çocuklar 2-3 adımlık basit talimatları takip ederek hayata geçirebilir. 

Bu anlamda 3 yaş için kurslar arasında bale, çocukların dansın ve müziğin kurallarından yola çıkarak soyut düşünme kabiliyetini geliştirebileceği, arkadaşlarıyla birlikte egzersizler yaparken sosyalleşebileceği ve sosyal ilişkilerin temellerini kavrayabileceği bir aktivite olmasıyla öne çıkmaktadır.

Kurs Seçerken Bunlara Dikkat Edin! - 3 Yaş Çocuğu Hangi Kurslara Gidebilir?

Yukarıda 3 yaş çocuğun gidebileceği kurslar hakkında bilgi verdik. Ancak 3 yaş kurslar söz konusu olduğunda yalnızca ne tür bir kurs seçeceğiniz değil, aynı zamanda seçeceğiniz kursun çocuğunuza eğitim verecek yeterlilikte olması da büyük önem taşır. Bu nedenle anne babalar için 3 yaş kurs önerileri verirken bu noktayı göz ardı etmek istemedik. İşte 3 yaş çocuk kursları arasında seçim yaparken dikkat etmeniz gereken noktalar:

 • Kurumun Milli Eğitim Bakanlığı tarafından eğitim ruhsatı verilmiş bir kurum olması,
 • Kurumdaki eğitmenlerin pedagojik eğitim almış olması,
 • 3 yaş kursları için hazırlanan kurs içeriklerinin gelişim dönemine uygun olması,
 • 3 yaş çocuk kursları için hazırlanan ders içeriklerinin eğlenceli ve oyunlaştırılmış bir formda olması,
 • Kurumdaki 3 yaş çocuk kursu eğitmenlerinin yaş grubuyla iletişim kurma becerisine sahip olması,
 • Kursun merkezi bir konumda kolay ulaşılabilir olması gibi faktörleri 3 yaş kursları seçerken dikkat etmeniz gereken noktalar arasında sayabiliriz.

Doğru Eğitimin Temelinde Bireysel Farklılıklar Yatar!

Her ne kadar 3 yaş çocuk kursları için genel özellikler üzerinden bir şey söylemek mümkün olsa da her çocuğun ayrı bir birey olduğunu ve bireysel farklılıkların gelişim açısından son derece önemli olduğunu göz ardı etmemek gerekir. Bu nedenle çocuğunuz için en iyi eğitimi planlarken öncelikle gelişim durumu, ilgi alanları ve ihtiyaçları analiz edilmelidir.

Bale Akademi’de eğitmenlerimiz ve eğitim danışmanlarımızla birlikte hem kurs öncesinde hem de kurs esnasında çocuklarımızın gelişimini yakından takip ediyor, aileleri sürekli bilgilendiriyor ve çocukların ihtiyaçlarına göre yönlendirmeler yaparak gelişim dönemlerini en verimli şekilde geçirmelerine yardımcı oluyoruz!

[widget-178]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 80