Bale Akademi MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Balede Bacak Açma Hareketi İçin Egzersizler

Şpagat Nedir, Nasıl Açılır? – Bedeninizi En Zor Bale Hareketleri İçin Hazırlayın!

Zarif olduğu kadar zorluğuyla da dillere destan olan balenin belki de en zor hareketlerinden biri şpagat olabilir. Balede bacak açma olarak da bilinen şpagat, temel olarak iki bacağın 180 derece açılarak yere oturulması anlamına gelir. Elbette dans koreografisine bağlı olarak yerde oturmanın şart olmadığını vurgulayalım. Zıplama sırasında şpagat açma gereken koreografilerle de sıklıkla karşılaşıyoruz. Yalnızca baleye özgü olmasa da balenin en temel hareketlerinden biri olan şpagat açma özellikle erken yaşlardan itibaren bale eğitimi almayanlar için zorlu bir harekettir.

Şimdi dürüst olma zamanı: Balede bacak açma tekniği sizi de biraz korkutmuyor mu? Aslında vücudunuz bale yapmak için hazır olduğunda korkacak hiçbir şey yok! Gelin şpagat bacak açma nasıl öğrenilir, ne kadar zor, hangi şpagat egzersizleri öğrenme sürecini hızlandırır gibi sorulara birlikte yanıt verelim…

Çocuklar İçin Çok Daha Kolay! – Bale Bacak Açma Hareketleri

Çoğu zaman balenin zorlu hareketleri için kas gelişimi yeterince ilerlemeden, küçük yaşlarda yapılmaması önerilir. Ancak şpagat açma için aynı cevabı vermek pek mümkün değil. Bale eğitimi almayan birçok çocuğun şpagat açabildiğine daha önce tanıklık etmiş olmanız muhtemel. Dolayısıyla çocuklar söz konusu olduğunda balede bacak açma hareketinin hiç de zor olmadığını söyleyebiliriz.

Buna karşılık gelişme döneminde yeterli pratik yapılmadığı takdirde kas kütlesinin artması ve sertleşmesiyle vücudun bu esnekliği kaybettiğini vurgulamak gerekiyor. Dolayısıyla çocuklar için son derece kolay olabilen balede bacak açma hareketini yapabilmeye devam etmeniz, bu esnekliği kaybetmemenize ve sürekli şpagat egzersizleri yapmanıza bağlı…

Vücudunuza Esneklik Kazandırmanız Şart! - En İyi Bale Bacak Açma Egzersizleri

Balede bacak açma için en önemli koşul; vücudunuzun yeterince esnek olmasıdır. Bu nedenle şpagat egzersizleri de vücudun tümüyle birlikte özellikle bacak ve kalça bölgesine esneklik kazandırmaya yöneliktir. Aşağıda bu esnekliği kazanmak için yapabileceğiniz bazı şpagat egzersizleri ve hareketlerini sıraladık:

  • Oturarak Öne Eğilme – Balede Bacak Açma Egzersizleri

Bacak açma egzersizleri arasında en kolay ve pratiklerinden biri olan bu yöntemde yere oturarak başınızı dizlerinize, ellerinizi ise ayaklarınıza değdirecek şekilde öne eğilmelisiniz.

  • Koşucu Duruşu – Bale Bacak Açma Egzersizleri

Atletlerin start verilmeden önce nasıl pozisyon aldıklarını eminiz biliyorsunuz. Benzer bir pozisyonda başladığınız bu şpagat egzersizinde yerdeki bacağınızı olabildiğince arkaya, dik olan bacağınızı ise öne doğru itmelisiniz.

  • Kurbağa Duruşu – Bale Bacak Açma Hareketleri

Karnınızın üstüne yatarak başladığınız bu şpagat egzersizi için dizlerinizi iki yana bükmeli, ancak bu sırada baldırlarınızı düz tutmalı ve kalçanızı arkaya doğru iterek üst bacak bölümüyle aynı hizaya getirmeye çalışmalısınız.

  • Destekli Yan Şpagat Açma – Bale Bacak Açma Egzersizleri

Balede bacak açma için yararlanabileceğiniz bir diğer yöntem de duvardan destek almak. Yere uzanın ve bacağınızı duvara değecek kadar kaldırın. Bacaklarınızı duvarla vücudunuz arasında sıkıştırarak açabildiğiniz kadar açmayı deneyin.

Şpagat Kaç Günde Açılır? – Bale Bacak Açma Egzersizleri

Açıkçası şpagat kaç günde açılır gibi bir soruya kesin bir yanıt vermek şöyle dursun, tahmini bir süre vermek bile son derece zor. Çünkü balede bacak açma hareketi için herkesin farklı bir seviyede işe başladığını unutmamak gerekiyor. Dolayısıyla asıl sorulması gereken şpagat kaç günde açılır değil, vücudunuz şpagat açma için hazır mı? Vücut yapınız, bale ve dans geçmişiniz, yaşam tarzınız, beslenme alışkanlıklarınız ve son olarak sabrınız… Tüm bunlar şpagat kaç günde açılır sorusuna verilecek cevabı 1-2 hafta ile 1-2 yıl arasında değiştirebilir.

Sağlıklı Gelişim İçin Profesyonellerden Eğitim Alın!

Balede bacak açma hareketi özellikle çocuklukta bale eğitimi almayanlar için en zor tekniklerden biridir. Aynı şekilde şpagat egzersizleri de kendisi kadar olmasa bile son derece zordur. Eğer kaslarınıza ve tendonlarınıza fazla yüklenirseniz sakatlanma ve yaralanma gibi olasılıkların ortaya çıkması işten bile değildir. Bu nedenle kendi başınıza şpagat egzersizleri yapmak yerine deneyimli bir eğitmenden eğitim almanız sağlıklı bir gelişim ve dans serüveni için çok daha doğru bir tercih olabilir.

Bale Akademi’de uzman ve deneyimli eğitmenlerimizle bale bacak açma hareketleri ve diğer tüm egzersizlerimizde öğrencilerimizin seviyesine ve ihtiyaçlarına göre planlama yapıyor, bedeninizi gereğinden fazla zorlayarak sağlığınızı ve dans geleceğinizi riske atmıyoruz. Gelin, beklentilerinizi ve ihtiyaçlarınızı analiz ettikten sonra bale eğitim programınızı birlikte planlayalım, geleceğe dansla adım atın…

[widget-174]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 80