Bale Akademi MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Çocuklarda Dikkat Dağınıklığı Neden Olur? Belirtileri Nelerdir?

Çocuklarda Odaklanma Sorununun Çözümü Var!

Çocukların oyunlara, derslere ve ödevlere odaklanmasını sağlamak kolay değildir. Dolayısıyla öğretmenlerin ve ebeveynlerin çocuklarda dikkat dağınıklığından yakınması normaldir. Çocuklarda odaklanma güçlüğü, ebeveynleri endişelendirse de endişelenmenize gerek olmayacak kadar sık karşılaşılan bir durumdur. 

Çocuklarda odaklanma problemi genellikle 3 yaş civarında başlar ve ilkokul döneminde de etkilerini sürdürür. Erken dönemde oyun ve aileden gelen sözlere odaklanmadığı fark edilen çocuklarda odaklanma problemi çözülmediğinde, gelecekte de aynı sorun devam eder. Dolayısıyla çocuklarda odaklanma probleminin erkenden fark edilmesi çok önemlidir. 

Çocuklarda Dikkat Dağınıklığının Belirtileri Nelerdir?

Çocuk gelişim uzmanları ve çocuk psikologlarını en çok meşgul eden konulardan biri, çocuklarda odaklanma güçlüğüdür. Özellikle de 4 yaş odaklanma sorunu, 5 yaş odaklanma sorunu ve ergenlerde odaklanma sorunu ile sıklıkla karşılaşılır. Odaklanma sorunu tedavisi için çocuklarda odaklanma probleminin belirtilerinin fark edilmesi gerekir. İşte, çocuklarda dikkat dağınıklığı belirtileri:

  • Çocuğunuz arkadaşlık ilişkilerini sürdürmekte zorlanıyor, 

  • Okulda sık sık sorun yaratıyor, 

  • Derste anlatılanları takip edemiyor, 

  • Sürekli olarak bir şeylerini kaybediyor, 

  • Kendisine verilen talimatları takip etmekte ve uygulamakta zorlanıyor,

  • Kitap okurken, ders çalışırken ya da dizi izlerken sık sık başka bir şeyle uğraşma ihtiyacı hissediyor,

  • Gerek okul hayatında gerekse evde, düzenini kuramıyorsa çocuğunuzda odaklanma sorunu olabilir.

Çocuklarda odaklanma probleminden şüphelenen ebeveynlerin ilk fırsatta bir psikolog veya çocuk gelişim uzmanı ile görüşmesi ve odaklanma sorunu tedavisini başlatması önemlidir.

Ergenlerde Odaklanma Sorunu Çözülebilir mi?

Ergenlik dönemi, her çocukta farklı etkiler yaratır. Özellikle ebeveynleri tarafından daha az ilgi gören, dikkat çekmeye çalışan veya özgüven eksikliği hisseden çocukların, odaklanma güçlüğü sorunu ile karşılaşması normaldir. Bu noktada, ergenlerde odaklanma sorununu çözüme kavuşturabilmek için ilk olarak kişisel ve sosyal sorunların üstesinden gelinmesi ve mevcut dikkat dağıtıcıların ortadan kaldırılması gerekir. 

Ayrıca hem ergenlerde hem 4 yaş odaklanma sorunu ve 5 yaş odaklanma sorunu yaşayan küçük çocuklarda, faydalı bir hobi ile de çocuğun odaklanma becerisi desteklenmelidir. Çocuklarda odaklanma sorunun temelinde, dolu bir zihin de vardır. Sürekli olarak başka bir şeyler düşünen ya da farklı şeylere odaklanması gereken çocuklarda odaklanma sorunu yaşanması olağandır. Bu yüzden çocuğun zihnini boşaltması, sadece eğleneceği ve hoşça vakit geçireceği bir aktivite yapması hatta mümkünse sanatsal bir faaliyetin içinde bulunması, odaklanma sorunu tedavisi açısından çok önemlidir. 

Çocuklarda Odaklanma Problemi Nasıl Çözülür?

Çocuklarda dikkat dağınıklığı çözümü için tıbbi bir destek almak şarttır. Bu yüzden çocuk ve erken psikologlarından randevu alarak çocuğunuzla birlikte bir uzmana başvurmanız, atacağınız ilk adım olmalıdır. Bunun ardından çocuğunuzu sanatsal kurslara göndererek odaklanma becerisini artırmasını, özgüven sağlamasını, disiplin kavramı ile tanışmasını ve basit sorumluluklar almasını sağlayabilirsiniz.

Çoğu çocuk gelişim uzmanı ve pedagog, çocuklarda dikkat dağınıklığı tedavisine ek olarak çocuk bale kurslarını önermektedir. Bale kursu, çocuklar için iyi bir konsantrasyon aracıdır. Bale kurslarında oluşturdukları koreografiler, müzikle uyumlu hareket etme çabaları ve balenin doğası gereği edindikleri disiplin, çocuklarda odaklanma güçlüğüne iyi gelmektedir.

[widget-171]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 80