Bale Akademi MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Klasik Bale Nedir? Çocuklar Klasik Bale Kursunda Ne Öğrenir?

Çocuklarınızın Baleye Olan İlgisine Kayıtsız Kalmayın!

Ebeveynler çocuklarını küçük yaşlarda bale kurslarına gönderse bile, bu yaşlar geçtikten sonra bile çocuların ilkokul döneminde bale eğitimi almaları mümkündür. Okul öncesi dönem ve ilkokul döneminde alınan bale eğitimi çocuklara farklı açılardan faydalar sağlarken aynı kökten beslenen konuların gelişimi gözlemlenir. Ancak, klasik bale eğitimi sürecinde daha bilinçli olacak çocuklar hem sosyal açıdan hem de bireysel açıdan küçük çocuklara oranla çok daha bilinçli bir gelişim yaşarlar. 

Öncelikle çocukları için bale eğitimi düşünen ve en iyi bale kursu deneyimi geçirmeleri adına onlar için en kapsamlı programları aryan ebeveynler için klasik bale nedir sorusunu cevaplandıralım. Klasik bale nedir, klasik bale hangi içerikleri kapsar gelin çocuklarınıza kazandıracakları ile birlikte konu başlıklarına daha yakından bakalım…

Klasik Bale nedir?

Klasik bale 6 – 12 yaşındaki çocukların bale eğitimi almaları için ebeveynlerin yaygın olarak tercih ettikleri dans programlarından biridir. 6 yaş bale kursu sürecinden başlayarak 12 yaş bale kursu programına kadar olan eğitim içeriklerini kapsayan klasik bale programı ile ilkokul çağındaki çocuklar ya temellerini attıkları bale eğitimlerini devam ettiri ya da bu yaşlarda bale ile tanışmaya başlar. 

Klasik bale ile tekniklerini geliştirmeye başlayan çocuklar bu dönemde çok daha profesyonel ve detaylı bir eğitim alarak sahne kültürü üzerinde çalışmaya devam ederler. 6 – 12 yaş aralığında baleye yeni başlayan çocuklar ise hobi olarak kendilerini ve bedenlerini geliştirmeye başlar. 

Klasik bale kursu programı ile çocuklarınız hangi kazanımları elde edecek, klasik bale eğitimi onlara ne gibi konularda fayda sağlayacak gelin biraz daha yakından bakalım…

1. Beden Farkındalığı

Okul öncesi dönemde beden farkındalığı kazanmaya başlayan çocuklar, ilkokul döneminde ergenlik zamanına yaklaştıkça bedeninin farklı yönlerini keşfederler. Bu dönemlerde bale eğitimi almaları onların beden farkındalığını çocuk bale eğitimi ile daha da geliştirmelerine ve bedenlerine bakışlarının değişmesine fayda sağlar. 

Bedenleri ile neler yapabileceklerini, kendilerini nasıl geliştirebileceklerini ve kaslarını nasıl esnetebileceklerini daha iyi kavrayan bilinçli çocuklar, balenin esneme hareketleri ve figürleri ile bedenlerindeki kasların daha da güçlendiğini hissedecektir. 

2. Müzik Bilgisi ve Ritim Duygusu

6 – 12 yaş çocukların müzik ve ritim bilgisi, çocuklar için bale kursu programları ile devam eder. Algıları halen daha açık olan ancak okul ve ev hayatı arasında müziğe karşı körelen duyularını bu dönemde çocuklar için bale kursu programları ile yeniden kazanabilirler. 

Klasik bale kursu programları onların müzik ve ritim algısı açısından gelişmesini ve bedenlerini bu algı dahilinde daha senkron hareket ettirebilmelerini sağlar.

3. Bale Adımları ve Figürleri Üzerine Yeni Teknikler

6 – 12 yaş çocukların klasik bale eğitimi programlarında; balenin tüm figür ve adımları öğretilirken aynı zamanda koreografi ve doğaçlama bilgisi de sunulur. Bu dönemde klasik bale kursu program içeriğine bakıldığında mini bale ve 4 – 6 yaş bale kursu programlarının daha detaylandırıldığı ve farklı alanları geliştirmeye hitap ettiği görülmektedir. 

4. Beden Dengesi ve Koordinasyon Becerisi

Beden dengesi ve koordinasyon becerisi, okul öncesi dönemde kazanılsa bile 12 yaşlarına denk gelen ergenlik dönemi ile beden dengesi ve koordinasyon becerisinde birtakım değişiklikler meydana gelmektedir. Bale ve dans gibi aktiviteler ile bedenlerinin değişikliğine karşı iyi bir denge kazanabilecek çocuklar klasik bale figürleri ile bedenlerini uyumlu kullanabilmeyi öğrenirler. 

5. Grup İçinde Dans Etme Yeteneği

6 yaş bale kursu programı ile sosyalleşme bilincine daha kolay ulaşabilecek çocuklar aynı zamanda bir gruba dahil olmanın getirdiği güven duygusu ile hareket eder ve belirli bir disiplin içinde grubuyla uyumlu dans etme becerisi kazanır. Klasik bale kursu ile tam da ilkokul döneminde sosyalleşmeye ve akranları tarafından kabul görmeye ihtiyacı olan çocuklar yalnızca bedensel olarak değil, ruhsal olarak da desteklenir. Çocuklar için klasik bale kursu 6 – 12 yaşlar için bu nedenle önem arz eder.

6. Dans Becerisi ile Özgüven

Çocuklar için bale kursu programları, çocuklarınıza yalnızca bale eğitimi sunmaz, onlara aynı zamanda Modern Dans, Street Jazz gibi farklı dans türlerinin de bale formunda sergileyebilme becerisi vermektedir. Çocuklarınız, çocuk bale kursu programları ile tüm bu deneyimleri kazanırken bir yandan onlara özgüven kazandıracak sahne deneyimleri yaşar ve dans becerisinin yanında kendine güvenmeyi de öğrenir.

Klasik Bale İle Hem Hayatta Hem de Okulda Başarılı Olan Çocuklar!

6 – 12 yaş bale kursu programları, çocuklarınızı bale disiplini içerisinde yetiştirmek için oldukça uygun ve keyifli bir fırsattır. Dolayısıyla çocuklarınızın gelişimine, çocuk bale eğitimleri ile destek olabilir ve onların hem sosyal hayatta hem de okul yaşantısında başarılı olmasını sağlayabilirsiniz. İlkokul dönemi, özellikle akademik disiplin ve sosyal hayatın devamı için oldukça önemlidir. Bu nedenle onların klasik bale kursu ile yeni yetenekler kazanmasını ve kendilerine güvenli bir şekilde akranlarının arasına karışmasına destek olabilirsiniz. 

Bale Akademi olarak her yaştan çocuğa uygun bireyselleştirilmiş Avrupa standartlarında uygulamalı bale eğitimlerimizi, uzman eğitmenlerimiz tarafından veriyoruz. Eğer siz de klasik bale eğitimi ile çocuklarınızın gelişimine destek olmak istiyorsanız vakit kaybetmeden Bale Akademi ailesine katılın!

[widget-171]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 80