Bale Akademi MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Balenin Çocuğa Faydaları – Bale Eğitiminin Çocuk Gelişimine Katkısı

Bale Eğitimi İle Özgüven Kazanan Çocuklar!

Bale dünyanın en eski danslarından biri olarak pek çok coğrafyada ilgi görmüş ve gelişmiştir. Günümüzde ise çocukların oldukça ilgisini çeken bale, kurslarda ve konservatuvarlarda öğretilerek gelişmeye ve farklı kültürlerde yer edinmeye devam etmektedir. Balenin çocuğa faydaları ise bu eğitimlerin sonunda kazandığı olumlu özelliklerdir. Bahsi geçen olumlu özellikler çocukların tüm yaşamını etkileyerek geleceklerini şekillendirmelerine yardımcı olmaktadır.

Bale, uzun yıllar eğitim alınması gereken, hem eğitim alan çocukların hem de ailelerin sabır göstermesi gereken bir eğitim sürecidir. Bu nedenle bale eğitiminin çocuklara faydası da bu süreç içinde rahatlıkla gözlemlenebilir.  İyi bir kurs ve eğitmenle öğrencinin hayata ve dünyaya bakışını, kişiliğini, soyut düşünme yetisini, çevresiyle iletişimini, sosyal becerilerini, fiziksel gelişimini olumlu yönde etkilemektedir. Bale eğitiminin çocuklara yararları tüm hayatlarını olumlu yönde etkilemesi açısından önemlidir.

Çocuklarını bale ile tanıştırmak isteyen aileler balenin çocuğa yararları nelerdir diye bilgi almak ve çocuklarının hangi alanlarda gelişeceğini bilmek isterler. Biz de yazımızda bale eğitiminin çocuk gelişimine katkısı nelerdir ve çocukların bale eğitiminde edindikleri beceriler hakkında detaylı bilgiler vereceğiz. Bale eğitiminin çocuğa faydaları nelerdir diye öğrenmek için yazımızı incelemeye devam edin…

Bale Eğitiminin Çocuğa Faydaları

Çocuklar bale eğitimlerinde fiziksel, zihinsel ve sosyal olarak gelişim gösterirler. Bale eğitimi, çocukların hem okul hem de sosyal yaşamlarında işlerine yarayacak beceriler kazandırarak onları hayata hazırlar. İşte balenin eğitiminin çocuklara yararları:

1. Bedensel Gelişimi Destekler

Bale eğitimi denildiğinde akla ilk olarak fiziksel gelişim gelir. Çünkü bale, duruş bozukluklarının tam karşısında yer alan ve doğru duruşun her figürde yansıtıldığı bir dans türüdür. Doğru duruşun bu denli önemli olduğu bir dans türünün fiziksel gelişime olan katkısına şaşırmamak gerekir. Balenin çocuğa faydaları noktasında ise çocukların beden gelişimini sürdürdüğü yaşlarda bale eğitimi almasının oldukça faydalı olduğunu söyleyebiliriz. Doğru duruş hareketleri ile hem omurga hem de kas gelişimi için özellikle gelişim çağında bale eğitimi almak çocukların ileriki yaşamlarında duruş bozukluklarının oluşmasını da engellemiş olur.

2. Zihinsel Gelişimi Destekler

Balenin çocuğa faydaları arasında fiziksel gelişime olan faydası kadar zihinsel gelişime olan katkılarından da söz etmek mümkündür.  Bale duruşları ve koreografileri ezberlenirken hafıza da güçlenir. Bu sayede çocukların okul başarıları da artmış olur. Ezber yeteneği ve analitik zekâsı güçlenen çocuklar her derste başarıyı yakalar.

3.Müzik ve Ritim Duygusunu Geliştirir

Bale eğitimi alan çocukların müzik ve ritim duygusu oldukça gelişir. Seslere ve ritimlere göre hareket eden minik balerin ya da baletler müzik algılarını daha dikkatli dinlemeye ve anlamaya yönelik geliştirirler. Böylece duydukları her sesin ve ritmin onlar için bir anlamı olur. Bu özellik zamanla müzik ve ritim duygularını olumlu yönde etkiler.

4. Yaratıcılığı Artırır

Balenin çocuğa faydaları arasında belki de en çok atlanan unsurlardan biridir. Fakat yaratıcılık insan yaşamının her alanında hayatı güzelleştiren ve yapılan işleri bambaşka seviyeye taşıyan bir özelliktir. Bale eğitimi alan çocuklar farklı kültürlerin müziklerini, koreografilerini öğrenerek her kültürden bir parça edinir. Öğrendiği bilgilerle ufku genişleyen çocuklar,  daha üretken ve yaratıcı düşünmeye başlar.

5.Sorumluluk Bilinci Aşılar

Bale eğitimi ister özel ister grup eğitimleri olsun eğitim süresi boyunca çocukta bir sorumluluk bilinci uyandırır. Koreografileri eksiksiz yapmak adına gösterilen çaba, sınıf etkinliklerinde uyumlu olma becerisi, figürleri doğru yapabilme gibi konular sayesinde çocuklar aldıkları eğitimlerin eğlenceli yanlarının dışında sorumluluk bilinci de kazanmış olurlar.

6.  İfade Becerilerini Geliştirir

Bale eğitiminin çocuk gelişimine faydası arasında sayabileceğimiz ifade becerileri, sosyal alanlarda çocukların kendilerini kanıtlayabilmesi ve rahatlıkla ifade edebilmesi açısından oldukça önem taşır. Çocuklar bale eğitimlerinde eğer grupça alıyorlarsa sınıf arkadaşları ile kaynaşarak kendini anlatmayı öğrenir. Özel bale eğitimlerinde ise bale eğitimi ilerledikçe çocukların yaratıcılığını kullanarak oluşturduğu koreografiler kendilerini ifade etmelerinin bir diğer yolu olarak kendilerini anlatmalarına yardımcı olur.

Bale Akademi İle Bale Dünyasının Yıldızlarını Yetiştiriyoruz!

Çocuğunuzun baleye ve dans dünyasına erken yaşta adım atmasına, yeteneklerini keşfedip geleceğini şekillendirmesine, kendisini bale ile ifade edebilmesine ve bale dünyasında adından söz ettiren bir bale dansçısı olmasına fırsat verin!

Avrupa standartlarda çocuk bale kursları ile Türkiye’nin en güncel çocuk bale eğitim programlarıyla çocuğunuzun öğrenme hızına ve yeteneğine göre fark yaratan bale eğitimini alın! Geleceğin başarılı bale dansçılarını birlikte yetiştirelim!

[widget-171]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 80