Bale Akademi MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Bale Kursları ile Çocuklarınızın Potansiyellerini Açığa Çıkarın!

Geleceğin Dansçıları Erken Yaşlardan İtibaren Bedenlerini Eğitmeli…

Bale, hiç kuşkusuz dünyanın en zarif danslarından biri olsa da aynı zamanda bir o kadar da zorlu bir dans. Nitekim daha önce çocuk bale kursları hakkında araştırma yaptıysanız bu durumun sıklıkla vurgulandığına ve erken yaşlardan itibaren isteyen aileler ve çocukları için profesyonel bale eğitiminin verildiğini tanıklık etmiş olmalısınız.

Peki bale eğitimi kaç yıl sürer? Eğer tüm bu yolculuğun ne kadar sürdüğünü merak ediyorsanız açıkçası tüm hayat boyu sürdüğünü rahatlıkla söyleyebiliriz. Aşağıda sizlere profesyonel dansçı olmak için tüm bu sürecin nasıl ilerlediği hakkında bilgi verdik! Erken yaşlarda yeteneklerini fark ettiğiniz çocuklarınızın gelişimi için şu adımları atarak profesyonel balerin olmak veya profesyonel balet olmak isteyen çocuklarınızı yönlendirebilirsiniz.

Zarif İlk Adımlar İçin Bale Hazırlık Kursu – Bale Eğitimi Kaç Yıl Sürer?

Gelecekte profesyonel dansçı olmak için erken yaşta bedenin eğitilmesi gerektiğini vurgulamıştık. Bunun için özellikle 4 – 5 yaş döneminin kritik olduğunu vurgulayalım. Bu dönemde bale teknikleri ve koreografilerini olmasa bile çocukların beden esnekliklerini, hareket kabiliyetlerini ve müzik kulaklarını geliştirmek gerekiyor. Nitekim bu nedenle bu tarz kurslara genellikle bale kursu değil, bale hazırlık kursu deniyor.

Bale hazırlık kursu programları daha çok çocukların doğru duruş, esneklik, denge ve vücut koordinasyonu kazanması için yapılan egzersizleri barındırıyor. Ancak elbette bunların yanı sıra bale tekniklerine de giriş yapıldığını vurgulayalım. Her ne kadar bunlar daha çok doğaçlama seviyesinde olsa da geleceğini baleyle şekillendirmesini istediğiniz için çocuk bale kursları arıyorsanız bale hazırlık kursu programlarının olmazsa olmaz öneme sahip olduğunun altını çizelim!

Tutkumuzu Temel Bale Eğitimi ile Şekillendiriyoruz! – Bale Eğitimi Kaç Yıl Sürer?

Çocuk bale kursları için konuşuyorsak hiç kuşkusuz en önemli yaş aralıklarından biri de 6 – 12 yaş dönemidir. Bu dönemde artık çocuğun temel bale eğitimi ile baleye özgü koreografi ve teknikleri öğrenebileceğini düşünebiliriz. Bilhassa öncesinde bale hazırlık kursu alındığı takdirde temel bale eğitimi döneminde yapılan egzersizler çok daha kolay geçecektir. Çünkü bedendeki kaslar ve iskelet yapısının baleye uygun bir biçimde şekil alması ve esneklik kazanması söz konusudur.

Temel bale eğitimi adından da anlaşılacağı üzere bedene esneklik ve postür kazandırmanın yanı sıra bale koreografilerine giriş niteliği taşır. Müzik algısı ve uyumunu geliştirmek adına çocukların birlikte sahne performansı sergileyeceği etkinlikler düzenlenir. Elbette çok zorlu figürlere kaçılmadan hazırlanan bu mini resitallerde asıl odaklanılan nokta çocukların hem dans tutkusunu geliştirmek hem de fiziksel potansiyellerini şekillendirmeye başlamaktır.

İleri Seviye Bale Kursu: Artık Sıra Zorlu Tekniklerde! – Bale Eğitimi Kaç Yıl Sürer?

Çocuk bale kursları için son aşama olarak ileri seviye bale eğitimi programlarından bahsedebiliriz. Genellikle 13 – 18 yaş grubu için planlanan ileri seviye bale kursu programları çocukların zorlu bale tekniklerini yapabilmesini ve sınıf arkadaşlarıyla uyumlu bir şekilde koreografiyi hayata geçirmesine odaklıdır.

Yine de ileri seviye bale eğitimi ile bale öğrenme sürecinin bittiğini düşünüyorsanız yanıldığınızı söyleyelim. Hatırlarsanız yazımızın başında bale eğitimi kaç yıl sürer sorusuna cevaben bir ömür demiştik! Yolculuğumuz tüm hızıyla devam ediyor…

Dans Tutkusu Çocuklarınıza Konservatuarın Kapısını Açacak! – Bale Eğitimi Kaç Yıl Sürer?

Çocuklarınızı küçük yaşlardan itibaren desteklediniz ve yeteneklerini bale kursları ile şekillendirmelerine olanak sağladınız. Artık amatörlükten profesyonelliğe geçmenin zamanı geldi diye düşünüyorsanız konservatuarların bale bölümlerine hazırlanması için onu teşvik edebilirsiniz. Her ne kadar konservatuar bölümleri merkezi sınavlarla alım yapmasa da her üniversitenin kendi yetenek sınavını yaptığını unutmamalısınız. Bu nedenle konservatuara girebilmek için ciddi bir hazırlık gerekiyor!

Bu noktada konservatuara hazırlık bale kursu programları yetenek sınavları göz önüne alınarak düzenlendiği ve sahne performansı, yıl sonu bale resitali gibi deneyim kazandıran etkinlikler içerdiği için öğrencilerin jüri karşısında heyecanlarını kontrol ederek başarılı bir performans göstermelerine büyük oranda yardımcı oluyor. Ancak işlerin konservatuara hazırlık bale eğitimi ile de bitmediğini söylememiz gerekiyor!

Kendilerini Geliştiren Dansçılar Her Zaman Daha Fazla Seçeneğe Sahip!

Yukarıda saydığımız uzun süreç bir balet veya balerinin amatörlükten profesyonelliğe doğru ilerleyen yolculuğunun belki de en kısa açıklamalarından biri. Ancak profesyonel dansçı olmak için kendini geliştirme sürecinin hiç bitmediğini belirtmek gerekiyor. Ülkemiz ve yurt dışındaki bale ve modern dans fakültelerinin yanı sıra dans grupları, topluluklar, sahne sanatları merkezleri ve buna benzer kuruluşlar yetenekleriyle öne çıkmak isteyenler için seçenek oluşturuyor.

Eğer çocuklarınızın geleceğini baleyle şekillendirmek istiyorsanız daha fazla vakit kaybetmeden harekete geçin, erken yaşlardan itibaren çocuk bale kursları ile bedenlerini şekillendirmeleri için onları destekleyin, sanatla büyüsünler ve kariyerlerini yetenekleriyle yönetsinler! Bale Akademi’de çocuklar için bale kurslarının yanı sıra eğitim sonrası danışmanlık desteğimizle de onları yeteneklerine göre yönlendiriyor, eksiklerini gidermelerini sağlıyor, geleceğe hazırlanırken yanlarında oluyoruz…

[widget-171]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 80