Bale Akademi MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Çocuk Bale Eğitimi İçin Kıyafet Seçimi Nasıl Olmalı?

Minik Balerin ve Baletler İçin En Uygun Bale Kıyafetleri

Çocuklarının bale disiplini ile büyümesini isteyen aileler onlar için küçük yaşlardan itibaren uygun bale kursları arayışına girer. Ancak süreç bir bale kursu bulmak ile bitmemektedir. Çocuklarınızı için bale kıyafetleri almalı, bale için gerekli malzemeler için alışverişe çıkmalısınız. Bale kıyafet seçimi nasıl olmalı sorusu bu nedenle çocuklarını bale kursuna göndermek isteyenlerin aklına ilk gelen sorulardan bir tanesidir. 

Bale kıyafet seçimi nasıl olmalı, çocuklarınızn en iyi bale kursu deneyimi yaşaması için nasıl bale kıyafeti seçimi yapmalısınız? Merak eden ve bale için kıyafet nasıl seçilir bilmek isteyenlere rehber niteliğinde bir yazı hazırladık! Yazımızı okumaya devam edin ve balerin kıyafetleri nelerdir, balede hangi kıyafetler giyilir bir göz atalım…

Çocuklarınızı Bale Kursları İçin Hazırlarken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Çocuklarınızı bale kursu için hazırlarken ne giydireceğinizi, yanında neler bulundurması gerektiğini bilmek hem siz hem de çocuklarınız için çok daha kolay bir bale eğitimi süreci olabilir. Bazı aileler çocuklarının bale çantasını gerekli gereksiz tüm materyaller ile doldurur, bunların çoğu, onların bale eğitimi sırasında kullanmayacağı kıyafetlerden oluşur. Çocuklarınıza yedek kıyafet koymalısınız, ancak bale kursları kıyafet kuralına uygun kıyafetleri kullanacaktır. 

Balede hangi kıyafetler giyilir sorusunu merak ediyor ve buna cevap arıyor olabilirsiniz. Kısaca bahsedelim; bale mayosu, bale taytı, bale ayakkabısı, bale patiği, bale elbisesi, bale çorabı en temel bale kıyafetlerinden yalnızca birkaçıdır. Çocuklarınızın hareketlerini, eğitmenlerin rahatça anlayabilmesi, yanlışlarını düzeltebilmesi ve olası kas sakatlıkların önüne geçmeleri için bale kıyafetleri çocuklarınızın üzerine oturan cinsten olmalıdır. 

Çocuklarınızın kıyafetleri bale için özel olarak yapılmış, onların bale hareketleri sırasında bunalmasına ve aşırı terlemesine neden olmayacak kumaşlardan olmalıdır. Dolayısıyla çocuklarınızın bale eğitimleri sırasında üşümesini endişe etmeyin, bale kıyafetleri hazırlarken çok kalın atletler ya da kışlık kumaşlar kullanmanıza gerek yok; çocuklarınız balenin ısınma hareketleri sonrasında hiç üşümeyecektir. 

Isınma Sırasında Kullanılacak Kıyafetler

Bale kıyafet seçimi nasıl olmalı bahsederken iki süreçten söz edebiliriz: ısınma egzersizleri ve ısınmadan sonraki süreçte kullanılan kıyafetler. Bale çalışma kıyafeti dolayısıyla sürece göre değişiklik göstermektedir. Bale kıyafetleri nelerdir, balede hangi kıyafetler giyilir konusuna geçmeden önce ısınma sırasında kullanılacak kıyafetlere bir göz atalım.

Her bale eğitiminden önce bedeni bale hareketlerine ısındırmak ve kasları esnetmek için yapılan ısınma egzersizleri için önerilen kıyafetler yalnızca triko hırkalar ve tozluk ya da pofuduk çoraplar tarzında ısınma kıyafetleridir. Yaşları kaç olursa olsun dansçılar ve dolayısıyla sizlerin baleye başlayan çocukları, ısınma süreçlerinin ardından çalışan kasları ile birlikte üşüme hissinin önüne geçeceklerdir. Hatta onlar için en uygun bale kıyafeti seçimi terlemeye neden olmayacak; ortama, çocuğunuza ve baleye uygun bir mayo seçimi olacaktır. 

Özellikle küçük yaş grubu çocukları hangi kaslarını nasıl kullanmaları gerektiğini bilmediğinden eğitmenleri gözetiminde ısınma sırasında giydirilmeli ve daha sonra bunlar çıkartılmalıdır. Bar hareketlerinde ısınma giysileri kullanılmamalı bu durum sakatlıklara yol açabilmektedir.

1. Bale Mayosu

Bale kıyafetleri nelerdir sorusunun birkaç olmazsa olmaz cevabı vardır. Bunlardan biri de bale mayosudur. Bale mayosu, her öğrencinin bale sırasında giymesi gereken ana kıyafetlerden biridir. Çocuklarınızın yaş aralığına uygun bale mayosu ile onları bale eğitimine hazırlayabilirsiniz. 

2. Bale Taytı

Bale taytı çocuklarınızın rahat hareket etmesini sağlayacak bale kıyafetleri arasında yer alır. Kız öğrencilerin tayt üzerine severek tütü giydiği gibi erkek öğrenciler de şort giyerek derslerine devam edebilirler.

3. Bale Çorabı

Bale çorabı, bale mayosu altına giyilen bale kıyafetidir ve bale için gerekli malzemeler arasında ilk sıralarda yer alır.

4. Bale Patiği

Bale patiği çocuklarınızın bale çorabı üzerine giyeceği bale ayakkabısı olarak tanımlanabilir. Bir çoraptan daha sert ancak bir bale ayakkabısından daha yumuşaktır. Bale için kullanılan pisi denilebilir.

5. Bale Eteği

Bale eteği tütü ile karıştırılmamalıdır. Tütüden farklı olarak bale eteği kabarık değildir. Pileli etek görünümünde olan bale eteği antrenmanlar sırasında kullanılır. Çocuklarının bale sırasında giymesi için tercih eden ebeveynler olsa da kız çocukları tütü eteklerden daha çok hoşlanır.

6. Tütü

Bale için gerekli malzemeler arasında bulunmasa da bir temsil kıyafeti olarak bale tütüleri özellikle minik balerinlerin oldukça hoşuna giden bale etekleridir.

7. Point 

Uzun süre bale eğitimi alan, kaslarını doğru çalıştırmayı bilen ve iskelet yapısı baleye yeni başlayan öğrencilere göre çok daha sağlam olan ileri seviye öğrencilerin kullandığı pointler, özel yapım bale ayakkabılarıdır. Başlangıç seviyesi için kullanılmasına gerek yoktur.

Çocuklarınızın Saçları Nasıl Olmalı?

Çocuklarınızın saçları isterseniz at kuyruğu isterseniz topuz olabilir. Onlara rahatsızlık vermeyecek sıkılıkta topladığınız saçları için tel toka, firkete ve lastik tokaları kullanabilirsiniz. Çocuklarınızın saçlarını toplamak onların daha düzenli durmalarını sağlarken bir yandan da bale hareketlerini daha rahat uygulayabilmelerini ve bunalmamalarını sağlar. Aynı zamanda çocuklarınızın dağınık saçlar ile terleyip soğuyarak hasta olmasını da önlemiş olursunuz.

[widget-171]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 80