Bale Akademi MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Balede Parmak Ucunda Nasıl Durulur? O Etkileyici Hareket Nasıl Yapılıyor?

Büyüleyici Bir Gösterinin Ortasında Parmak Ucunda Yükselen Estetik!

Bale gösterileri herkesin inanılmaz derecede etkilendiği zarif danslardır. Balerin ve balet olarak adlandırılan kişilerce yapılan bale gösterilerinde en etkileyici kısım parmak uçlarında yükseldikleri anlardır. Zarafetin kas gücüyle bütünleştiği parmak ucunda durma tekniğine balede point hareketi adı veriliyor. Peki, balerinler parmak ucunda nasıl duruyor, balede parmak ucunda nasıl durulur, point hareketi nasıl yapılır?

Balede parmak ucunda durma hareketi göründüğü kadar zordur fakat usta balerin ve baletler tarafından zarifçe yapılır ve gösteriyi izleyenler tarafından büyük bir beğeniyle izlenir. Point hareketi de denebilen balede parmak ucunda duruş pozisyonu esasen adını bale ayakkabılarından alır. Point adı verilen bu ayakkabıların uç kısımları diğer dans patiklerinden ayrılacak düzeyde küttür ve sert bir yapıdadır. Balede parmak ucunda nasıl durulur diye soranlar bilmelidir ki point adı verilen bu bale ayakkabılarının giyilmesi şart!

Balede Point Hareketi Nedir? 

Balede parmak ucunda nasıl durulur diyorsanız öncelikle point adı verilen ayakkabılardan giymeniz gerektiğini belirtmiştik. Bu ayakkabılar iç yapılarından dolayı bale yapmak isteyen kişilerin parmak uçlarında yükselmesini destekleyecektir. Çünkü balede point adı verilen ayakkabıların burunlarının altı ve üstü sert bir şekilde tasarlanmıştır ve böylece yer çekiminin tüm kuvveti parmaklar üzerinde toplamasını engelleyerek kuvveti yayar. Bu sayede balede parmak ucunda duruş kolaylaşır. Ancak yine de point hareketi bir hayli zor ve pratik gerektiren hareketlerdendir.

Balede Parmak Ucunda Durma Tekniği Hakkında Detaylar…

Ayaktaki tüm kasların ve özellikle ayak bileğindeki kasların kuvvetlendirilmesi balede parmak ucunda durma tekniğini kolaylaştırır, aksi takdirde ayak burkulabilir ve hareket gerektiği gibi yapılamayabilir. İşte bu sebeple point hareketini tam bir şekilde yapabilmek için rölöve hareketini tekrarlamak gerekir. Balede parmak ucunda durma öncesi yapılan rölöve hareketiyle ayak altındaki kaslar sıkılır, yavaşça dizler gerilir ve bedenin dengesi sağlanır. Bu hareket tekrarlanarak pratik edildiğinde point hareketine çıkmak kolaylaşır ve point hareketini yapmak için kullanılacak tüm kaslar çalıştırılır. 

Çocuklar İçin Balede Parmak Ucunda Duruş Güvenli Mi?

Yer çekiminin de etkisiyle tüm vücut ağırlığı parmak ucuna verilerek yapılan point hareketi kas ve kemik yapısı henüz gelişmeye devam eden 10 yaş altı çocuklarda önerilmez. Çocuklar için bale eğitimi verenlerin bu konuda uzmanlığa sahip olmaları ve dikkatli olmaları bu yüzden oldukça önemlidir. Okul öncesi dönemdeki ve 10 yaş altındaki çocukların bale hareketleri bu sebeple diğer yaşlara göre farklılık gösterebilir.

Balede Parmak Ucunda Durma Hareketi İçin Bol Pratik Yapın!

Balede parmak ucunda nasıl durulur, balerinler parmak ucunda nasıl duruyor ve benzeri soruları sıklıkla soruyorsanız yukarıda tam olarak bu hareketin kolayca yapılabilmesi için bazı bilgilere yer verdik fakat en önemlisi bol bol pratiğe sahip olmak… Balede parmak ucunda nasıl durulur diye soran ve 10 yaşından büyük olan herkese verebileceğimiz ilk tavsiye bol pratiktir. Doğru bir point hareketi için, işin uzmanından destek almalı, bale eğitimi alarak deneyimlerinizi ve pratiğinizi artırmalısınız. 

Bale Akademi olarak birbirinden değerli eğitmenlerle point hareketi nasıl yapılır öğretiyor, bol bol alıştırma yaptırıyoruz. Öğrencilerimizin kas ve kemik gelişimlerini desteklediğimiz bale eğitimlerimiz hakkında bilgi alabilirsiniz.  

[widget-169]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 80