Bale Akademi MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Bale Yapmak Sağlıklı Mı? – Aklınızda Hiçbir Soru İşareti Kalmasın!

Bale Yapmak İstiyorsunuz Ama Sağdan Soldan Duyduklarınız Sizi Korkutuyor Mu?

Bale yapmaya ilgi duyan pek çok insanın aklındaki başlıca soru işareti bale yapmak sağlıklı mı endişesidir. Özellikle internet medyasında kimi zaman karşılaşılan balerin ayakları ile ilgili görseller veya profesyonel bale dansçılarının yaşadığı sağlık sorunlarına dair haberler bale sağlıklı mı endişesini haklı olarak akla getirmektedir.

Peki objektif bir gözle incelediğimiz takdirde bale yapmak sağlıklı mı yoksa sağlık açısından bale zararlı mı? Bu soruyu yalnızca kendi açınızdan değil, çocuklarınız açısından da düşünmelisiniz. Gelin, tüm bu soru işaretlerini ortadan kaldırmak için balenin faydaları ve olası zararlarına birlikte göz atmaya başlayalım.

Balerin Hastalığı Nedir? – Bale Yapmak Sağlıklı Mı?

Bale sağlıklı mı sorusuyla karşılaşılmasının en büyük nedenlerinden biri internette sıklıkla karşılaşabileceğiniz balerin hastalığı adı verilen durumdur. Bu hastalık ayak bileklerinde ve uçlarında rastlanabilen sinir sıkışmasına halk ağzında verilen isimdir. Peki gerçekten bale yapmak veya bale kursu almak balerin hastalığına neden olur mu?

Balerin hastalığı aslında bale yapmaktan değil, yoğun bir şekilde topuklu ayakkabı kullanılmasından kaynaklanır. Ancak elbette bale egzersizleri sırasında yapabileceğiniz aşırı zorlamalar veya yanlış hareketler de bu türden bir sorunu beraberinde getirebilir. Uzman bale eğitmenleri tarafından verilen bir bale kursu aldığınız takdirde böyle sorunlarla karşılaşmanız pek olası değildir.

Aynı şekilde balerinlerin ayaklarında görülebilen yaralanmalar veya sorunlar da zaman zaman baleye yeni ilgi duymaya başlayanlar için korkutucu olabilmektedir. Ancak hobi düzeyinde aldığınız bale kursları ile bu türden sorunlarla karşılaşmanız imkansızdır. 15-20 yıl boyunca son derece zorlayıcı egzersizler yapan profesyonel bale dansçıları bu türden sorunlarla karşılaşabilir. Fakat onlar için bile bu tür durumlar oldukça azdır ve sağlık sorunları yaşamamaları için çeşitli önlemler alınabilir.

Bale Yapmak Eklem Ağrılarına Yol Açar Mı? – Bale Yapmak Zararlı Mı?

Özellikle yetişkinler söz konusu olduğunda bale yapmak sağlıklı mı sorusuyla birlikte akla gelen sorunlardan biri de eklem ağrılarıdır. Yine burada da bir önceki başlıkta olduğu gibi hangi seviyede bale yapmaktan söz ettiğimizi göz ardı etmemek gerekir. Profesyonel balet veya balerinler uzun süren ve zorlayıcı egzersizler içeren çalışmalardan sonra kısa süreli bel, kas ve eklem ağrıları yaşayabilirler, ancak bu zaten doğal olandır.

Buna karşılık bale yapmak sağlıklı mı endişesine özellikle hobi düzeyinde bale yapanların kapılmasına hiç gerek yoktur. Aksine bale yapmak günlük yaşamda şikayet ettiğiniz eklem ve kas ağrılarının giderilmesi için en iyi egzersizlerden biridir.

Bale Yaparken Sakatlanmalar Yaşanabilir Mi? – Bale Yapmak Sağlıklı Mı?

Bale egzersizleri sırasında yapılan zorlayıcı egzersizler sırasında ayak burkulması, düşme vb. durumlar olduğunda çeşitli sakatlanmalar ortaya çıkabilmektedir. Ancak tüm bunların önüne geçmek de yine dansçının ve bale eğitmeninin elindedir. Gerek çocuklar gerekse yetişkinler yaşlarına, gelişimlerine, dans geçmişlerine, fiziksel özelliklerine ve gelişim hızlarına göre bale eğitimleri aldıkları takdirde aşırı zorlamalarla karşılaşmayacakları için bu türden sorunlar yaşanma olasılığı da son derece düşüktür.

Balenin Yararları Çok Daha Fazla! – Bale Yapmak Sağlıklı Mı?

Temelsiz pek çok söylentinin aksine bale sağlıklı mı sorusuna verilebilecek cevapların tümü olumludur. Nitekim uzmanlar; sağlıklı bir gelişim dönemi geçirmeleri adına çocuklar ve beden sağlıklarını koruyabilmeleri adına yetişkinler için baleyi sıklıkla önermektedir. Hareket kabiliyetini arttıran bale fiziksel yararların yanı sıra zihinsel, sosyal ve ruhsal yararlarıyla da günlük yaşamınız için çok sayıda katkı barındırır.

 • Bale yapmak bedensel farkındalığınızı arttırır.

 • Kas ve kemik yapınızı güçlendirir.

 • Kendinizi daima dinç hissetmenizi sağlar.

 • Hareket kabiliyetinizi arttırır.

 • Sağlık sorunlarına karşı sizi korur.

 • Bale yapmanın yararları arasında zihinsel beceriler de sayılmalıdır.

 • Bale eğitimi almak öğrenme ve anlama becerilerinizi geliştirir.

 • Dikkat ve odaklanma sürenizi arttırır.

 • Sözsüz iletişim becerilerinizi güçlendirir.

 • Yaratıcılığınızı geliştirir.

 • Bale yapmanın faydaları arasında ruhsal ve duygusal gelişim de vardır.

 • Bale kursları ile kendinize olan güveninizi arttırabilirsiniz.

 • Sorumluluk bilinciniz gelişir.

 • Paylaşım, yardımlaşma gibi erdemleri öğrenebilirsiniz.

 • Kendinizi daha rahat ifade edebilirsiniz.

 • Bale kursu ile sosyalleşir, yeni arkadaşlar edinirsiniz.

İhtiyaçlarınız ve Beklentilerinize Göre Bir Bale Kursu Almak İstiyorsanız Doğru Adrestesiniz!

Yukarıda bale yapmak sağlıklı mı sorusuna yanıt bulmaya çalıştık. Kolayca fark edebileceğiniz üzere bale sağlıklı mı sorusuna verilen olumsuz cevapların büyük bir bölümü yalnızca kulaktan kulağa yayılan yanlış bilgilerden ibarettir. Eğer baleye ilgi duyuyorsanız seviyenize ve fiziksel özelliklerinize göre planlanan bir bale eğitimi ile sorun yaşamanız şöyle dursun, çoğu zaman günlük yaşamınız için yararlı olabilecek kazanımlar edinirsiniz.

Siz de ihtiyaçlarınız göz önüne alınarak planlanan bir bale kursu ile tanışmak istemez misiniz? Bale Akademi’de öğrencilerimize gerçekten verimli bir bale eğitimi sunabilmek adına gelişimlerini kurs boyunca yakından izliyor, kendi seviyelerine uygun bale dersleri ile dünyanın en zarif dansının inceliklerini öğrenmelerini sağlıyoruz.

[widget-169]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 80