Bale Akademi MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Bale Kıyafetleri ve Aksesuarları

Zarafeti Üstünüzde Taşıyacağınız Kıyafetler! 

Bir kuğu gibi süzülen balerin ya da baletler, giydikleri gösterişli ve aynı zamanda hareket ederken konforlu hissettikleri bale kıyafetleri ile merak uyandırır. Bale adeta zarafetin somut hali gibidir, bu sebeple abartılı makyajlara eşlik eden tütüler, çoraplar ve taçlar bu zenginliğin simgesi olurken rahatlığı ile de göz doldurur. 

Bale Kıyafetleri;

  • Yetişkinler için bale kıyafetleri
  • Çocuklar için bale kıyafetleri 

Olmak üzere ikiye ayrılır. 

Yetişkin İçin Bale Kıyafetleri

Bale eğitimi süresince kıyafet olarak vücudu saran, esnek bale kıyafetleri tercih edilir. Parmak uçlarında yapılan bir dans olması sebebiyle de kişinin fiziksel dengesini koruyacak bale giysileri ve aksesuarları seçilir. Genele baktığımızda ise yetişkinler için bale kıyafetleri olarak; bale eteği, bale mayosu, bale çorabı ve bale patiği yeterli sayılır. Bale yaparken klasik kıyafetleri tercih etmeyen yetişkin bale dansçıları için de tayt, dar tişört ve çorap tercih edilebilir. Erkekler içinse bale dans kıyafeti olarak tayt ve rahat bir T-shirt yeterli olacaktır.

Yine bale kursları sırasında vücudun yeteri kadar esneyebilmesi için dansı yapmadan önce ısınma hareketlerine yer verilir. Bu esnada bacaklara tozluklar takılır. Bu da dansçıyı koruyan bale aksesuarları arasındadır.

Çocuklar İçin Bale Kıyafetleri 

Çocuklar için bale kıyafetleri için genellikle pembe tonlarından üretimler yapılır ve satın alma tercihleri de bu yöndedir. Yetişkinler bale kıyafeti alırken beyaz rengi tercih ederler.

Dansta giyilen ayakkabı ise ayakların sıkı, parmakların bitişik durmasını ve kırılmamasını sağlar. Ayakkabıyı giyerken ayakları korumak ve acımamasını sağlamak amacıyla önce uçluklar giyilmektedir. Tercihe göre dansın öncesinde ayak parmakları yara bandı ile sarılabilmektedir. Yaralanmalara neden olmamak için ayakkabı giyerken balerin ve baletlerin çok dikkatli olması gerekir.

Bale Kıyafetlerini Yakından İnceleyecek Olursak:

Tütü: Bale kıyafetleri arasında en önemli olan tütüdür. Balerinlerin dans ederken giydikleri çok kısa ve kat kat olan kabarık etekliğe verilen isimdir. Balerinlerin en dikkat çeken kıyafetleridir. Beyaz renklerin tercih edildiği tütüler her balerinin olmazsa olmaz kıyafetidir.

Mayo: Dansçının bedenini saran ve zarif görünmesini sağlayan; ayrıca çorabın üstüne giyilen giysidir. Bale kıyafeti mayolar elastik tasarımları sayesinde dansçılara rahat hareket etme imkanı verirler.

Point: Balerinin ya da baletin dans ayakkabısıdır. Bale parmak uçlarında yapılan bir dans olduğu için ayakkabı seçiminde çok dikkatli olunması gerekir. Bale ayakkabıları rahat olmalıdır ve parmak uçlarını acıtmayacak malzemeden yapılmalıdır. Dansçıyı yaralayacak bir ayakkabı tüm koreografinin sonlandırılması demektir.

Çorap: Dansçıların point içine giydikleri pamuk ve terletmeyen giysilerdir. Ayakların terlemesi hareket zorluklarına neden olacağı için çorapların seçimine dikkat edilmelidir.

Bale Eteği: Tütü ile karıştırılmaması gereken bale eteği kabarık olmayan ve genellikle antrenmanlar sırasında giyilen bale giysisidir.

Bale Aksesuarlarını Tanıyalım:

Bale taçları: Sahneye çıkarken kostümü tamamlayıcı olan bale aksesuarları arasındadır. Parlak taşlarla süslüdür. Koreografiye ve hikayeye uygun seçilir. Dansçının zarafetini gözler önüne serer.

Tütü çantası: Kabarık olan tütünün taşınmasını kolaylaştırmak için kullanılır. Her balerinin edinmesi gereken bale aksesuarıdır.

Eldiven: Özellikle balerinler tarafından kullanılan bale aksesuarı. Kostümlerin tamamlayıcısı olarak kullanılır. Balerinin ellerinin dansta önemli olduğu koreografilerde çok tercih edilmez.

Takı: Balede zıplama ve dönme hareketleri çok olduğu için bu hareketleri yaparken dansçıya zarar vermeyecek takılar kullanılabilir. Özellikle ufak ve inci küpeler tercih edilir.

Yüzyıllar boyu her kültürün ve coğrafyanın içine dahil olmuş ve hepsinden bir şeyler alarak ilerlemiş balenin, kendine özgü kıyafetleri neredeyse her yerde benzerdir. Çünkü bale hem asaletin hem de estetiğin bir temsili olarak bale dansçılarının kendini en rahat yansıtabileceği şekliyle doğmuş bir dans türüdür. Başlı başına bir kültür öğesi olan bale, büyüleyici kıyafetleri ve aksesuarları ile sahnelerde harikalar yaratmaya ve yüzyıllardır süregelen zarafetini korumaya devam etmektedir. 

[widget-169]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 80