Bale Akademi MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Balerin ve Balet Olmak İsteyenler Hangi Eğitimleri Almalı?

Kariyerinizi Dans Tutkunuzla Yönetin!

Dansların en zarifi olarak tanımlayabileceğimiz bale, hiç kuşkusuz en zorlu dansların da başında geliyor. Buna bağlı olarak balet veya balerin olmak için de erken yaşlardan itibaren eğitim almanız ve potansiyelinizi size uygun bir eğitim programıyla hayata geçirerek yeteneklerinizi pratiğe dökebilmeniz gerekiyor. Bunun için de ciddi ölçüde bir kas esnekliği ve hafızası şart!

Peki profesyonel balerin veya balet olmak için ne yapmalısınız? Hangi eğitimleri alarak profesyonel balet ve balerin olmak mümkün… Eğer kariyerinizi yeteneklerinizle şekillendirmek istiyorsanız yazımızı incelemeye devam edin, aşağıda sizler için balet veya balerin olmak için gerekenler ve alabileceğiniz eğitimlerden bahsettik…

Siz Hazırsınız Peki Ya Bedeniniz? – Balet & Balerin Olmak İçin Gereken Eğitimler

Yazımızın hemen başında balenin dünyanın en zor danslarından biri olduğunu belirtmiştik. Tam da bu nedenle balet veya balerin olmak için yola çıkarken ilk olarak bedeninizi hazırlamanız gerekiyor. Nitekim bale hazırlık kursu programlarında da öncelikle beden ve kas esnekliğini artırmak için egzersizlere yer veriliyor. Anatomi bilgisinin yanı sıra nefes ve hareket koordinasyonu, kuvvet ve esneklik çalışmaları, beden uzuvlarına yönelik çalışmalar, doğru duruş, ayak adımları, kol hareketleri ve ağırlık transferi gibi konular baleye giriş yaparken dikkat etmeniz gereken en temel noktalar!

Müziği Bedeninizde Hissetmelisiniz! – Balerin & Balet Olmak İçin Gereken Eğitimler

Bale eğitimleri ile yalnızca bedensel esnekliğinizi değil, müzik kulağınızı da geliştirmelisiniz. Öyle ki müzisyenlerden sonra müzikten en iyi anlayan insanlar dansçılar olabilir. Balet veya balerin olmak için müziğin ritmini bedenini hissetmeli, hareketlerinizi müzikle uyumlu bir şekilde yapmalısınız. Müzik kulağını geliştirecek egzersizlerle birlikte temel müzik ve ritim bilgisi, müzik dinleme ve ritim tutma, müzikle uyumlu adım atma gibi konularda eğitim almanız balerin veya balet olmak üzere çıktığınız yolda size yardımcı olabilir.

Dansınız Bir Duyguyu İfade Etmeli! – Balet & Balerin Olmak İçin Gereken Eğitimler

Balet ve balerin olmak için yalnızca müzikten değil, oyunculuktan da bir şeyler kapmak gerekiyor. Beden diliniz dansın ruhunu karşı tarafa hissettirebilmeli. Bu nedenle jest ve mimik kullanımı, dansta ifade becerileri, beden ile duygu aktarımı, doğru ve etkin beden dili kullanımı, bakışlar, göz teması, stres kontrolü, dansın psikolojisi, dans ile duygu aktarımı gibi konular balet veya balerin olmak isteyenler için olmazsa olmaz eğitimler arasında.

Bale Teknikleriyle Kas Hafızanızı Geliştirmelisiniz! – Balerin & Balet Olmak İçin Gereken Eğitimler

Balet ve balerin olmak için gereken eğitimler arasında hiç kuşkusuz saymamız gereken bir diğer nokta da bale tekniklerine yönelik egzersizler. Bar hareketlerinden başlamak üzere balet veya balerin olmak için orta ve köşe point hareketleri, dönüşler, bale styling, yer hareketleri, kol pozisyonları, alan kullanım, köşe hareketleri, orta hareketleri, materyal kullanımı gibi konuların üzerinde durarak kendinizi geliştirmelisiniz.

Sahne Sanatları Sahne Deneyimi Olmadan Olmaz! – Balet & Balerin Olmak İçin Gereken Eğitimler

Profesyonel balerin veya balet olmak için hiç kuşkusuz yukarıda saydığımız eğitimlerin büyük bir önemi var. Ancak söz konusu sahne sanatları olduğunda yalnızca teorik bilgi ve pratiğe dönük egzersizlerin yeterli olmadığını vurgulamak gerekiyor. Çünkü sahnede olmanın nasıl bir his yarattığını bilmek profesyonelliğe giden yolun en önemli noktalarından biri. Bu nedenle balerin veya balet olmak için gereken eğitimler arasına kesinlikle sahne deneyimini eklemeli, bale kursu seçerken size bu deneyimi kazandırabilecek bir kurs merkezini tercih etmelisiniz.

Balenin Disiplin Gerektiren Bir Dans Olduğunu Unutmayın!

Balenin zarif görünümüyle izleyenlere dansçıları tüm kurallardan azat olmuş, son derece özgür ruhlu bir dans gibi gözüktüğünü rahatlıkla söyleyebiliriz. Ancak balet ve balerin olmak isteyen dans tutkunları açısından baktığımızda bale, son derece sıkı kuralları olan, disiplinli bir çalışma gerektiren, en zor danslardan biridir. Bu nedenle balet veya balerin olmak için küçük yaşta hazırlanmaya başlamalı, uzun yıllar boyunca planlı çalışma disiplininizden vazgeçmemeli, ayrıca sağlıklı beslenmeli ve vücudunuza dikkat etmelisiniz.

Geleceğinizi baleye olan tutkunuzla mı şekillendirmek istiyorsunuz? Bale Akademi’de sizlere farklı yaş dönemleri için özel olarak planlanmış bale kursları hazırladık. Gelin; eksiklerinizi, ihtiyaçlarınızı ve beklentilerinizi analiz ederek sizin için en uygun dans kursu programını sizinle birlikte hazırlayalım, profesyonel balet veya balerin olmak için Türkiye’nin en iyi bale eğitim merkezinden eğitim almanın ayrıcalığını yaşayın…

[widget-179]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 80