Bale Akademi MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Bale Kursu Alan Çocuklarda Motivasyon Nasıl Arttırılır?

Bale Yapmaktan Hiç Bıkmayacaklar! – Çocuklarda Motivasyon Arttırma Yöntemleri

Çocuk bale kursu ile ilk tanıştıklarında çocuklar, bale ve sanatın büyülü dünyasıyla tanışmanın heyecanıyla doludurlar. Bu heyecanla birlikte ilk çocuk bale dersleri hiçbir motivasyon sorunu olmaksızın devam eder. Ancak çocuk bale eğitimi devam ettikçe çocuklarda motivasyon kaybı görülmeye başlanır. Bunun önüne geçmek için de hem anne babaların hem de eğitmenlerin çocuklarda motivasyon arttırma için uygulayabilecekleri çeşitli yöntemler vardır.

Peki bale kursu alan çocuklarda motivasyon nasıl arttırılır? Aşağıda çocuklar için motivasyon arttırıcı bir etki sağlayabilecek sınıf içi ve sınıf dışı uygulamalardan bahsettik. Siz de çocuklarınızın çocuk bale kursu boyunca her zaman bale yapmaya istekli ve ilgili olmasını istiyorsanız yazımızı incelemeye devam edin.

Ebeveynler Neler Yapmalı? – Bale Kursu Alan Çocuklarda Motivasyon Arttırma Yöntemleri

Öncelikle bale kursu esnasında çocuklarda motivasyon nasıl arttırılır diye merak eden ebeveynlerin neler yapabileceğine değinmek istiyoruz. Gelin, detaylara madde madde bakalım:

  • Eğitmenlerle Sürekli İletişim Halinde Kalın! – Çocuklarda Motivasyon Nasıl Arttırılır?

Çocuk bale kursları süresince çocuklarınızın yüksek motivasyonla derslere devamlılık göstermesini sağlamak istiyorsanız ilk olarak eğitmeninizle iletişim halinde olmanız büyük önem taşır. Eğitmenlerinizin çocuklarınızın çocuk bale dersleri sırasındaki hareketleri ve gelişimi hakkında vereceği bilgileri takip edin. Aynı şekilde siz de eğitmenlere çocuklarınızın çocuk bale eğitimi hakkında evde neler anlattığından, çocuk bale derslerini nasıl algıladığından bahsedin, çocuklarınızda fark ettiğiniz motivasyon kaybı konusunda eğitmenleri hemen uyarın.

  • Başarı Odaklı Düşünmemelerini Sağlayın! – Çocuklarda Motivasyon Arttırma Yöntemleri

Çocuklarınızın çocuk bale kursu programlarında öğrendikleri hakkında yalnızca başarıya odaklanması, sınıf arkadaşlarının ne kadar önünde veya gerisinde kaldığı konusunda fazla endişelenmesi motivasyon kaybının başlıca nedenlerinden biridir. Çocuk bale dersleri sırasında arkadaşlarını ve kendisini gözlemleyen çocuklar zaman zaman bu türden rekabetçi bir duyguya kapılabilmektedir. 

Çocuklarınızın motivasyon kaybını önlemek için çocuk bale kursları hakkında çocuğunuza sorular sorarken “bugün neler öğrendin, hangi hareketleri yaptın” gibi sorular yerine güzel vakit geçirip geçirmediğine dair sorulara yönelmeniz onun da kursa bakış açısını değiştirebilir.

  • Dış Faktörleri Ödül Olarak Değerlendirin! – Çocuklarda Motivasyon Nasıl Arttırılır?

Çocuklarda motivasyon kaybı yaratan, hatta kimi durumlarda çocuk bale kurslarını aksatmalarını bile beraberinde getirebilen en önemli nedenlerden biri sevilen bir akrabanın misafir gelmesi, en sevdiği çizgi filmin başlaması gibi sürpriz dış faktörlerdir. Bu tür durumların çocuklarınızın bale motivasyonunun önüne geçmemesi için dış faktörleri bir ödül olarak kullanmayı deneyebilirsiniz. Örneğin; kursa katıldığı takdirde sevdiği misafirinizle daha fazla vakit geçirmesi için fırsat bulabileceğini söyleyebilir veya kurs sonrasında sevdiği bir aktiviteyi yapmasını sağlayabilirsiniz.

Sınıf Ortamında Neler Motivasyon Arttırır? – Bale Kursu Alan Çocuklar İçin Motivasyon Arttırma Yöntemleri

Çocuk bale eğitimi programına yüksek motivasyonla devam edebilmeleri için çocukları desteklemek elbette yalnızca ebeveynlerin görevi değildir. Bunun için sınıf ortamının ve eğitmenlerin de destekleyici bir rol oynaması gerekir. Peki çocuk bale kursu programlarında çocukların motivasyonunu arttırmak için neler yapılır? En önemli noktaları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Ayna ile kaplı bale sınıfları hem kendi hareketlerini hem de sınıf arkadaşlarını gözlemleyebilmelerini sağlayarak çocukları motive eder. Ayrıca dersin de çok daha renkli gözükmesini sağlar.

  • Çocuk bale dersleri yalnızca bale tekniklerine yönelik değildir. Dersler içerisinde çoğu zaman çocukların ilgisini çekecek oyunlar veya oyunla baleyi bir araya getiren etkinlikler yapılır.

  • Çocuklara yeteneklerini özgürce sergileyebilecekleri bir ortam sunmak gerekir. Aksi takdirde kısıtlandığını hisseden çocuk motivasyon bakımından da sorunlar yaşayacaktır.

  • Benzer şekilde çocuklara hata yapmasının önemli olmadığı düşüncesi de aşılanmalı, hata yapmaktan korkması eğitmenleri tarafından engellenmelidir. Hata yapma korkusu çocuklarda motivasyon kaybının en önemli nedenlerinden biridir.

  • Egzersizler çocukların yeteneklerine, gelişim düzeylerine ve gelişim hızlarına göre düzenlenmelidir. Çocukların yeteneklerinin üstünde egzersizlerle zorlanması çocuk bale dersleri için duyduğu ilgiyi azaltacaktır.

  • Her bir çocuğun özel olduğu unutulmamalı ve çocuk bale kursları boyunca gelişimleri ve değişimleri yakından takip edilmelidir.

Bale Akademi’de Önceliğimiz Çocuklarımızın Mutlu Hissetmesi!

Bale Akademi olarak çocuk bale kursları ile elbette bale tekniklerini ve hareketlerini öğretmeye önem veriyoruz. Ancak iyi bir öğrenme sürecinin mutluluk ve yüksek motivasyonla birlikte ilerlediğinin de farkındayız. Bu nedenle çocuk bale kursu programlarımızı çocuklarımızın öncelikle kendilerini mutlu hissedecekleri bir atmosferde gerçekleştiriyor, özgüvenlerini ve yaratıcılıklarını her zaman destekliyoruz.

Siz de çocuklarınızın özgürce bale yapabilecekleri ve yeteneklerini keşfedebilecekleri bir ortamda eğitim almalarını istemez misiniz? O halde Bale Akademi çocuk bale kursları ile hemen tanışın, minik dansçıların sahnede nasıl parladığına tanıklık edin.

[widget-171]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 80